Ceskoslovenský Vlciak (332)

CESKOSLOVENSKÝ VLCIAK (332) potocznie w Polsce nazywany wilczakiem czechosłowackim to rasa psów, która powstała jako eksperyment wojskowy w wyniku hybrydyzacji między owczarkami niemieckimi a wilkami karpackimi w latach 50. XX wieku. 

wzorzec

Wzorzec wilczaka

Wilczak czechosłowacki powinien wyglądem przypominać wilka europejskiego. Płytka klatka piersiowa
i budowa wpisana w ciasny prostokąt (długość tułowia do wysokości w kłębie = 10 : 9) powoduje, że wilczaki wydają się lekkie i długonogie. Suki według wzorca powinny osiągać co najmniej 60cm wysokości w kłębie i 20kg, a samce 65cm i 26kg.

Charakter burych

Rasę uznaje się za trudną. Składają się na to problemy z lękiem separacyjnym, które potrafią przysporzyć właścicielom wielu problemów, a także nietolerancja osobników tej samej płci po osiągnięciu dojrzałości. Wilczak powinien być ciekawski, aktywny i stosunkowo odważny. Warto pamiętać, że zapewnienie dobrego socjalu jest konieczne dla prawidłowego rozwoju szczeniaka. Psy tej rasy doskonale dopasowują się do życia w mieszkaniu, ponieważ uwielbiają przebywać w towarzystwie ludzi. Po odpowiednim treningu zostawania i zmęczeniu umysłowym pies nie powinien sprawiać większych problemów w bloku. Posiadając dom z ogrodem należy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu terenu i zbudowaniu z psem jak najlepszej więzi, aby uniknąć prób ucieczek. Bardzo dobrym wyjściem po zakupie psa jest wybranie się na szkolenie, które pozwoli nowym właścicielom lepiej poznać psa i zbudować odpowiednią więź.

Wilczaki
i sport

We wzorcu rasy można doszukać się stwierdzenia, że są to psy wszechstronnie użytkowe. Aby stworzyć z psem dobrą relację i poznać jego mowę ciała najlepiej udać się na szkolenie do dobrego trenera. Amatorsko można z powodzeniem trenować agility, obedience, tropienie, a dla bardzo zawziętych i sporty obronne. Jednak wszystko wiąże się z ogromem pracy włożonej w psa i jego motywację do ćwiczeń. Mało pradopodobne są starty z wilczakiem w prestiżowych zawodach, więc jeśli zależy nam na psie do pracy warto poszukać innej rasy. Praca z wilczakiem bardzo różni się od pracy z owczarkiem niemieckim. Bardzo łatwo nauczyć wilczaka nowych zachowań, jednak problemem może być motywacja i praca przy obcych psach. Jako jedna z niewielu hodowli trenujemy pod okiem reprezentacji polski obedience (sportowe posłuszeństwo) i innych świetnych trenerów sporty takie jak agility, tropienie, biegi długostansowe czy obronę. Więcej o naszej pracy możecie znaleźć na stronie FB lub kanale YT. 

Wilczaki i ich zdrowie

Niezbędnymi badaniami dla psów hodowlanych jest:

  • mielopatia zwyrodnieniowa (DM)
  • karłowatość przysadkowa (DW)

A także badania stawów:

  • łokciowych (ED)
  • biodrowych (HD).

Hodowca, który ma na uwadze zdrowie i dobrą kondycję swoich psów powinien wykonać też badania certyfikowane oczu i serca (o które za granicą może być bardzo trudno, a w Polsce niestety dopiero zaczynają cieszyć się popularnością).

Rasę dotyka również nowotwór śledziony, który jest diagnozowany u wielu starszych psów. Dlatego trzeba pamiętać  o systematycznym badaniu USG, które pomaga wykryć między innymi nowotwory jamy brzusznej i zmiany narządach rozrodczych samców i samic.